Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rypinie

Likwidacja barier

Działanie to dzieli się na trzy zadania

Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych

Bariery architektoniczne są to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, który ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

O likwidację barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami  wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.

Osoba niepełnosprawna chcąc uzyskać dofinansowanie musi złożyć do PCPR wniosek wraz z niżej wymienionymi dokumentami:

Do I etapu
1. Kopia orzeczenia lub kopia wypisu z treści orzeczenia, o którym mowa w art. 1, art. 5  lub 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zmianami), a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy kopia orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998 r,
2. Kopia orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą, w przypadku takich osób.
3. Aktualne zaświadczenie lekarskie, zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności, wystawione przez lekarza specjalistę
4. Udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych
5. Aktualny odpis z Księgi Wieczystej
6. Inne potwierdzenie własności lokalu (np. Umowa najmu, Akt notarialny mówiący o służebności wieczystej)
7. Zgoda właściciela budynku (w koniecznych przypadkach).
8. Zaświadczenie* / oświadczenie * o dochodach Wnioskodawcy i osób zamieszkujących wspólnie z Wnioskodawcą

Do II etapu
1. Szkic mieszkania.
2. Projekt i kosztorys, pozwolenie na budowę (w koniecznych przypadkach).

Wniosek likwidacja barier architektonicznych


​Dofinansowanie do likwidacji barier technicznych

Bariery techniczne są to bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobie niepełnosprawnej usprawnienie.

O likwidację barier technicznych mogą ubiegać się osoby  niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie.

Osoba niepełnosprawna chcąc uzyskać dofinansowanie musi złożyć do PCPR wniosek wraz z niżej wymienionymi dokumentami:

1. Kopia orzeczenia lub kopia wypisu z treści orzeczenia, o którym jest mowa w art.1, art.5 lub 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zmianami), a w przypadku osoby, o której jest mowa w art. 62 ust.3 ustawy kopia orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1988 r.
2. Kopia orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą, w przypadku takich osób.
2. Aktualne zaświadczenie lekarskie, zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności, wystawione przez lekarza specjalistę
3. 2 oferty cenowe  określające całkowity koszt wnioskowanego przedmiotu dofinansowania (tego samego typu), sporządzone przez sprzedawcę zawierające następujące  informacje: nazwę, typ i cenę.

Wniosek likwidacja barier technicznych


Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się 

Bariery w komunikowaniu się są to ograniczenia utrudniające lub uniemożliwiające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.

Osoba niepełnosprawna chcąc uzyskać dofinansowanie musi złożyć do PCPR wniosek wraz z niżej wymienionymi dokumentami:

1. Kopia orzeczenia lub kopia wypisu z treści orzeczenia, o którym jest mowa w art.1, art. 5 lub 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 127,  poz.721 ze zmianami), a w przypadku osoby, której  mowa w art. 62 ust. 3 ustawy kopia orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998 r,  
2. Kopia orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą, w przypadku takich osób.
3. Aktualne zaświadczenie lekarskie, zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności, wystawione przez lekarza specjalistę.
4. 2 oferty cenowe  określające całkowity koszt wnioskowanego przedmiotu dofinansowania (tego samego typu), sporządzone przez sprzedawcę zawierające następujące  informacje: nazwę, typ i cenę.

 

Wniosek likwidacja barier w komunikowaniu się 

 

 

WAŻNE!!!
Osoba niepełnosprawna nie może dokonać zakupu ani wykonać żadnych prac przed podjęciem decyzji o przyznaniu dofinansowania i podpisaniu umowy.

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar